Güzelhisar Kalesi’nin varisleri yayla şenliğinde buluştu

Trabzon‘da bulunan Güzelhisar Kalesi’nin varisi Üçüncüzade Ömer Paşa’nın torunları, Gümüşhane’de yayla şenliğinde bir araya geldi.

“Trabzonlular ne yapacağımı bilseler kaleyi bana hemen verirler”

Adnan Güngör Üçüncüoğlu, “1967 yılından beri kendi sülalemi toparlamak için, nereden geldiğini bulmak için İstanbul’da 3 sene kaldım. Orada bu işlere başladım, 55 sene sonra da bu hale geldi. Bu konuda 5 tane kitap yazdım sülalem hakkında. Son kitabım da çıktı onu da dağıttım burada. Bundan 25 sene önce dernek kurmak için 7 tane Üçüncüoğlu’nu bir araya getiremiyorken bugün 3 binin üzerinde akrabamızı bir araya getirdim. Bu tabloyu görünce ağlamak istedim mutluluktan. Avrupa’dan, Asya’dan akrabalarımızı bir araya getirmek o kadar kolay bir durum değil. Biz Osmanlı torunuyuz, Ömer Paşa Trabzon Valisi olduğu zaman buralar onundu. Bu şenlikleri o başlatmıştı, o zamanlar bu şenliklerde yayla beyliği kavramı vardı bu beyliği alabilmek için de 200-250 koyun veriyorlardı. Biz de burada yayla beyimizi bir kadından seçtik. Ganita Kalesi ile ilgili de son iki davamız kaldı, onları da alacağız. Hak bizim, tapu bizim en az 300 sene önce alındı orası. Ben o kaleyi Trabzon’un halkına açacağım, bilseler ne yapacağımı bana bugün verirler. Bu işin buraya kadar gelebileceğini kim bilirdi ki” dedi.

Üçüncüoğlu Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na 500 bin TL’lik bağışta bulunarak şenlik beyi seçilen Şengül Çağlayan, “Bu şenlik gurur verici, mutluluk verici. Üçüncüoğlu sülalesine mensup olmak çok gurur verici bir durum. Ben de burada şenlik ağası seçildim, çok güzel bir duygu” ifadelerini kullandı. – GÜMÜŞHANE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir