İtalyanların 17 Sayısını Uğursuz Kabul Etmesinin Sebebi Nedir?

İtalyan kültüründe13 sayısı, iyi şans getirirken;17 sayısı, uğursuz olarak kabul edilir. Hele ki Cuma günü 17’si olduğunda, birçok İtalyan bu günü “un giorno nero” yani “kara gün” olarak adlandırır.

Peki neden 17 sayısı bu kadar uğursuz kabul ediliyor?

Bazıları bu inanışın Antik Roma döneminde başladığını düşünür.

17 sayısı, Roma rakamlarıyla XVII olarak yazıldığında, anagramatik olarak VIXI’ye dönüştürülebilir. VIXI, Latince’de “Yaşadım” anlamına gelir ve bu da “Hayatım bitti” şeklinde anlaşılabilir. Yani İtalyanlar için 17 sayısı ölümle ilişkilendirilir.

Ayrıca İncil’in Eski Ahit kısmında, büyük tufanın ikinci ayın 17. gününde gerçekleştiği söylenir. Bu da 17 sayısının uğursuz kabul edilmesinin başka bir nedeni olabilir.

Cuma günü uğursuz kabul edilir çünkü “Venerdì Santo” (Kutsal Cuma), İsa’nın çarmıha gerildiği gündür.

17 sayısının uğursuzluğuyla birleşince Cuma günü 17’si İtalyanlar için en uğursuz gün olarak kabul edilir.

Kasım ayında Cuma günü 17’si olduğunda ise İtalya’da “ayların en uğursuz günü” olarak kabul edilir. Çünkü 2 Kasım, İtalya’da Ölüler Günü olarak anılır ve Azizler Günü olan 1 Kasım’ı takip eder.

Birçok İtalyan, Cuma günü 17’sinde evde kalmayı tercih eder.

İşe gitmezler, önemli toplantılar düzenlemezler, evlenmezler veya büyük kararlar almazlar. Bunun yerine yanlarında şans getiren tılsımlar taşırlar. Bu tılsımlar arasında kırmızı boynuz kolye, at nalı veya kambur yaşlı bir adam figürü bulunur.

Batıl inanç, iş dünyasını bile etkilemiş vaziyette. İtalyan havayolu şirketi Alitalia, uçaklarında 17 numaralı koltuk bulundurmaz. Renault, R17 modelini İtalya’da “R177” olarak satmıştır.

Cesana Pariol kızak pistinde ise 17 numaralı dönüş “Senza Nome” (isimsiz) olarak adlandırılır.

Kaynaklar: ThoughtCo., aka Italy

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir