Noel pazarı saldırısı davasında sanığa 30 yıl hapis cezası

Fransa’nın Strasbourg kentindeki bir Noel pazarına Aralık 2018 yılında düzenlenen, beş kişinin öldüğü silahlı ve bıçaklı saldırıda Cherif Chekatt isimli saldırgana silah sağladığı tespit edilen Audrey Mondjehi isimli sanığa 30 yıl hapis cezası verildi.

BBC’nin aktardığına göre, Chekatt’a yardım ettiği iddia edilen Mondjehi, daha önce Chekatt ile aynı hapishane hücresinde kalıyordu. Chekatt’a yardım ettiği iddiasıyla iki erkek şüpheliye de daha kısa hapis cezaları verilirken, dördüncü sanık beraat etti. Noel pazarında kalabalığın üzerine ateş açan ve 11 kişinin de yaralanmasına yol açan Chekatt, iki gün sonra polis tarafından vurularak öldürülmüş, saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

‘BÖYLE BİR ŞEY YAPACAĞINI ASLA DÜŞÜNMEZDİM’

Mondjehi ve diğer sanıklar, 29 Şubat’ta başkent Paris’teki Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Sanıklar, Strasbourg saldırısından günler önce saldırgana yardım etmekle suçlandı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerinin avukatlarından Arnaud Friedrich, AFP’ye yaptığı açıklamada, bunun müvekkilleri için ‘kilit öneme sahip bir an’ olduğunu söyledi. Öte yandan, Mondjehi, Chekatt’ın silahı ne için kullanmayı planladığını bilmediğini savundu; mahkeme de sanığı ‘terör’ suçundan mahkum etmedi.

Mondjehi, dava sırasında yaptığı savunmada, “Tüm kurbanlar için büyük üzüntü duyuyorum. Ömrüm boyunca yaptıklarımdan pişmanlık duyacağım. Böyle bir şey yapacağını asla düşünmezdim. Onun bu kadar köktencileştiğini asla düşünmemiştim” ifadelerini kullandı.

Chekatt’ın düzenlediği saldırıda, 29 yaşındaki İtalyalı gazeteci Antonio Megalizzi, 36 yaşındaki Polonyalı-Fransalı müzisyen Barto Pedro Orent-Niedzielski, eşiyle tatilde olan 45 yaşındaki Tayland vatandaşı Anupong Suebsamarn, Afganistanlı tekniker Kamal Naghchband ve Strasbourglu emekli bankacı Pascal Verdenne hayatını kaybetmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir